103 emekli amiralin yargılandığı, “Montrö bildirisi” davasında karar

Ayrıntılar geliyor…

 

Ne olmuştu?

Emekli amiraller, geçen yıl TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “Bir Cumhurbaşkanı Montrö’yü feshedebilir mi?” sorusuna “Teknik olarak evet” diye karşılık vermesi ve eski Deniz İkmal Kumandanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Kabahatleri Soruşturma Ofisi, açıklamayla ilgili resen soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında, kelam konusu açıklamayı hazırlayan ve yayımlanma sürecinde faaliyet gösteren 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Az Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmıştı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise emniyete söze çağrılmıştı. Emekli askerler, söz süreçlerinin akabinde isimli denetim koşuluyla hür bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ile bir emekli general 16 Nisan’da, 84 kuşkulu ise 27 Mayıs’ta tabire çağrılmış ve onlar da isimli denetim koşuluyla özgür kalmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli asker hakkında iddianame düzenlenmişti. Savcılık, emekli amirallerin, TCK’nın 316/1’inci hususu kapsamındaki ‘devletin güvenliğine yahut anayasal nizama karşı kabahat işlemek için anlaşma’ cürmünden 3’er yıldan 12’şer yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını talep etmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir