Bakan Soylu yeni düzenlemeleri açıkladı: Polisler 2. şarka gidecek mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Müzesi Şehit Demet Sezen Konferans Salonu’nda düzenlenen “81 İl Emniyet Müdürlüğü İşçi İstişare Toplantısı”nda polislerle bir ortaya geldi.

Soylu, polis teşkilatının yaklaşık 363 bin işçiyle tarihinin en yüksek kapasitesine sahip olduğunu savundu.  FETÖ’cülerin, Polis Bakım ve Yardım Sandığının (POLSAN) bile içini boşalttıklarını söyleyen Soylu, “Bugünkü parayla, 30 yıl sonra emekli olacak bir polis sandığı üyesi, 30 yıllık, yaklaşık 1 milyon 300 bin lira ile 1 milyon 500 bin lira ortasında emekli maaşı alacak. Yani bunu, bundan evvel hayal edebilmek elbette mümkün değildi. Polis sandığının bu yılki karı 2 milyarın üstüne çıktı. Bunu, bundan 4 yıl evvel hayal edebilmek bile mümkün değildi.” diye konuştu.

Hem polis teşkilatını hem de çalışanını daha yüksek düzeye ulaştırmayı hedeflediklerini lisana getiren Soylu, “Yeni bir uygulama başlattık. 1 Eylül’den itibaren her hafta perşembe günü, Bakanlık merkezimizde ‘görüşme günü’ uygulamasına geçtik. İşçi Liderimiz ve yardımcıları, şahsen kendileri, yüz yüze, talep eden işçimizle görüşüyorlar, talepleri alıyorlar ve elden geldiğince çözmeye çalışıyorlar.” dedi.

“ŞARK HİZMETİ YERİ…” 

Bakan Soylu, daha evvel şark hizmeti yerinin 4 bölge olarak belirlendiğine işaret ederek şu bilgileri paylaştı: “Arkadaşlarımız, bunun, kendilerinin gelecek planlamalarında öngöremedikleri bir sürece evrilebileceğini düşündü. Biz de o düzenlemeyle ilgili yeni bir çalışma yaptık. Yeni yaptığımız çalışmada da bilhassa 4 bölgeyi kaldırıyoruz, tekrar 2 bölgeye düşürüyoruz. Birebir vakitte batı ve doğu vilayetleri de kendi ortasında tekrar kümelere ayrılmayacak. Yani birebir 2 küme olarak devam edecek. 2024 yılında yürürlüğe girecek 4 küme uygulaması kalkacak. Bu kapsamda şark misyonunu bitiren işçimizin batı vilayetlerinde vazife mühletini tamamlaması halinde, mecburî yer değişikliğine tabi tutulması durumu da kaldırılacak. Tekrar ikinci bölge vazifesinden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere atama hakkından yararlanan şehit ve gazi yakınlarımızın kapsamı daha da genişletilecek. Buna muharip gaziler ve sivil terör mağdurları da eklenecek.

“İSTENİLEN YERE TAYİN SON 3 YILDAN SON 5 YILA ÇIKARILDI”

Mevcut yönetmelikte yaş haddinden emekliliğine 3 yıl kalan çalışanımızın sağlanan hakları, yani istediği vilayete, istediği formda tayin olma hakkı 5 yıla çıkarılacak. Yani son 5 yılda bu yapılacak ve istediği yere tayin olma hakkından yararlanacak. Bilhassa ipka sıkıntısında, çocuğunun üniversitede tahsil görmesi durumunda ipka otomatik olarak yapılacak. 2 çocuk diye söylüyoruz lakin tahminen 1 çocuk olarak da tekrar revize edilme imkanına sahip.”

Bakan Soylu, vazifede yükselme ve unvan değişikliği imtihan sürecini başlattıklarını da söyleyerek yaklaşık 2 bin 500 kişilik bir iştirak öngördüklerini, en kısa sürede bu sınavı gerçekleştireceklerini kaydetti.

AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir