Başkan Erdoğan Malatya’da toplu açılış töreninde konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kadınlarımızı asla başı açık yahut başı örtülü diye sınıflamadık, ayırmadık lakin birileri başında bu ayrımcılığı hala aşabilmiş değil. Sunacağımız anayasa değişiklik teklifi kâfi çoğunluk sağlanarak kabul edilirse Türkiye için değerli bir kazanım olacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başörtüsü için referandum davetinde bulunarak “Başörtüsü konusundaki anayasa değişikliğini Meclis’e göndereceğiz. Birinci kez açıklıyorum. Sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Yaklaşık 2 yıllık bir ortanın akabinde tekrar Malatya’da sizlerle yüz yüze hasret gidermenin memnuniyeti içerisindeyim. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, muhabbetimizi daim eylesin. Malatya insanlığın kadim medeniyetlerinin yuvası. Anadolu’yu ebedi yurdumuz haline getiren büyük destanı yazdığımız kentlerden biridir Malatya. Tarihe ismini seçkin insanların kenti, himmetli zatların diyarı diye yazdırmış Malatya bugün de bütün parıltısı ile yoluna devam ediyor.

Siz bizi yola çıktığımızdan bugüne hiç yanlık koymadınız. Daima birlikte beraber oldunuz. Dik durdunuz, diklenmeden diklendiniz. Onun için birileri Malatya’yı çok kıskanıyor. Varsın kıskansınlar biz yolumuza devam edeceğiz. Malatya bugün de göreni kendine hayran bırakan bir kent.

Malatya’nın ülkemize hayatın her alanı üzere merhum Özal başta olmak üzere yetiştirdiği siyaset ve devlet adamları ile kıymetli hizmetleri var. Biz de geçtiğimiz 20 yılda bu kadim kentimize eser ve hizmetler kazandırmanın uğraşı içinde olduk. Güneşin altın yumurtası denen kayısının başşehri olan Malatya tarım yanında endüstrisi ticareti ile son devirde gelişen turizmi ile bölgesine ilham veren bir kent haline geldi.

Sağlıkta 14’ü hastaneden oluşan toplam 68 sıhhat tesisi yaptık. Ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız Malatya’daki bölünmüş yol uzunluğunu 462 kilometreye çıkardık. TOKİ vasıtasıyla Malatya’da 17 bin 843 konut projesini hayata geçirdik. Malatyamıza birinci meskenim kampanyasıyla 2 bin 500 konut ve birinci iş yerim kampanyasıyla 500 iş yeri daha kazandırıyoruz.

Malatya’ya elimiz boş gelmedik. Toplam yatırım meblağı 8 milyar lirayı geçen 133 başka projenin resmi açılışını buradan yapacağız. Bay Kemal ve başkaları buraya turist olarak geliyor, biz yatırım ve açılış yapmak için geliyoruz.

Malatya’yı Sivas’a bağlayan 104 KM’lik Hekimhan yolunu ve 8 tüneli hizmete alıyoruz. 

Milletimizin günlük hayat kalitesini eser ve hizmetlerimizle yükselttik. Siyasi istikrarsızlığı yeni idare sistemimizle aştık. Terör meselesini hudut ötesi çalışmalarla kaynağından kestik. Yarın Diyarbakırdayım. Evvelce akşam 8 dediğinde dışarı çıkamazdın. Artık herkes sabaha kadar dışarda dolaşabiliyor. Milletimizin her bireyini bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı haline getirecek altyapıyı kurduk.

Ayın 28’inde Türkiye Yüzyılını tüm dünyayla paylaşacağız.

ERDOĞAN’DAN REFERANDUM ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu başörtüsü tartışmasını tekrar açtı. Biz bayanlarımızı asla başı açık ya da kapalı diye sınıflandırmadık. Bay Kemal senin yanındakiler üniversitelerimizde ikna odaları kurdular ve bu odalara girerken başörtülerini maalesef başlarından çekerek aldılar. O ikna odalarında hesaba çektiler kızlarımızı. Bay Kemal siz busunuz bu. Sizi biz âlâ biliriz. Sizi bu noktada ciğerinizi yeterli bilirsiniz. Lakin artık bunları yapamıyorsunuz. Artık devletin kurumlarında başı açık, başı kapalı kahrı var mı? Kardeş kardeş her yerde okuyabiliyorlar. Bu kardeşliğin simgesidir. İşte bunu biz başardık. Bay Kemal senin bu türlü bir kaygının yok.

İlk kere Malatya’da açılıyorum. Sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim. Parlamentoda bu iş çözülmüyorsa referanduma götürelim. Millete götürelim kararı millet versin. 

YA ADAY OL YA DA ADAYINI AÇIKLA

Türkiye’yi her alanda ne kadar değiştirirsek değiştirelim. Ülkemizdeki muhalefet zihniyeti ve üslubuyla eski Türkiye’de takılıp kaldı. Samimi olarak keder duyuyorum. Baktık kendi başlarına aday çıkaramayacaklar biz önlerini açalım dedik, hodri meydan seçimde karşımıza çık dedim. O ne anlamış biliyor musunuz, güya ben ona TV’ye çık dedim. Biz problemin aslını biliyoruz. Siyaset yürek, vizyon ve hepsinden değerlisi cüret işidir. Ya aday olup bizim karşımıza çık ya da adayın kimse onu bilelim.

 

 

 

ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir