CHP’li Tarhan’dan ‘ek borçlanma’ tepkisi: Gece yarısı vatandaşın evine hırsız gibi girip bütçeyi 200 milyar lira daha borçlandırdılar!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda torba kanun teklifine eklenen düzenlemeyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ek borçlanma yetkisi verilmesine reaksiyon gösterdi. Tarhan, “CHP kümesi olarak direndik, görüşmelerde büyük tartışmalar yaşandı. Lakin ne yazık ki ışıl ışıl gözlü Bakan mışıl mışıl uyurken Cumhur İttifakı vekilleri saraydan gelen talimat ile tıpış tıpış oy verdiler… Gece yarısı vatandaşın konutuna hırsız üzere girip bütçeyi 200 milyar lira daha borçlandırdılar” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, özelleştirilen limanların mukavele müddetinin 49 yıllığına uzatılması düzenlemesini de içeren torba kanun teklifine ait açıklama yaptı. Tarhan, şunları söyledi:

“Işıl ışıl gözlü Bakan mışıl mışıl uyurken, Cumhur İttifakı vekilleri saraydan gelen talimat ile tıpış tıpış oy verdiler”

“Sanayi, Ticaret, Güç Komisyonu’nda Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına karşın, limanların işletme müddetlerini ihalesiz uzatmak için getirdikleri torba yasa görüşülürken AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu’nun tek imzası ile 2022 yılı bütçesine 200 milyar lira ek borçlanma yetkisi eklediler. CHP kümesi olarak direndik, görüşmelerde büyük tartışmalar yaşandı. Fakat ne yazık ki ışıl ışıl gözlü Bakan mışıl mışıl uyurken Cumhur İttifakı vekilleri saraydan gelen talimat ile tıpış tıpış oy verdiler. 

“Limanları peşkeş çekecekleri torbadan vatandaşa ek borçlanma çıktı”

Gece yarısı vatandaşın konutuna hırsız üzere girip bütçeyi 200 milyar lira daha borçlandırdılar. 2023 bütçesi Genel Kurul’da görüşülürken 2022 bütçesini 200 milyar lira borçlandırmak için önerge verdiler. Cumhurbaşkanı’nın ek bütçe talep etmesi ve bunun da plan bütçede görüşülmesi gerekirdi. Genel Kurul’da gözleri ışıldayarak optimist tablolar çizen Bakan, Merkez Bankası rezervimiz artıyor demişti. Tıpkı Bakan komisyona gelip ek borçlanmayı neden talep ettiğini açıklayamadı. Uçan iktisadın kaçan borçlarını AKP milletvekilleri açıklamaya çalıştı. Velhasıl, limanları peşkeş çekecekleri torbadan vatandaşa ek borçlanma çıktı.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir