Et ve Süt Kurumu’nda hayvana işkence: İşten el çektirildiler

Adana’da Et ve Süt Kurumu’na bağlı kombinada vazifeli bir kişi, kesim öncesi huysuzlanan bir büyükbaşı bayıltmak için başına tekraren sopayla vurdu. Kombinadaki diğer bir kişinin cep telefonuyla görüntülediği olay toplumsal medyada yayılınca, kurum sorumluların işten el çektirildiğini açıkladı.

DHA’nın aktardığına nazaran olay, öğlen saatlerinde Et ve Süt Kurumu’nun Yüreğir kombinasında meydana geldi. Argümana nazaran, kesite hazırlanan bir büyükbaş huysuzlandı. Vazifeliler hayvana müdahale ederek yere yatırdı. Hayvanın sakinleşmemesi üzerine bir vazifeli, başına sopayla tekraren vurarak bayıltmak istedi. Azap öbür bir kişi tarafından cep telefonuyla görüntülenerek toplumsal medyada yayınlandı.

‘MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ’

Görüntüler reaksiyon çekerken Et ve Süt Kurumu’ndan mevzuya ait yapılan açıklamada “Adana Et Kombinası Müdürlüğümüzdeki hayvan hakları ve hayvan refahına alışılmamış toplumsal medyaya yansıyan imajlar ile müfettiş görevlendirilmiş olup sorumlular işten el çektirilmiştir. Husus tarafımızca titizlikle takip edilmektedir” sözlerini kullandı.

‘HAYVANA ZULÜM YAPILIYOR’

Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Başkanı Metin Yıldırım kombinadaki eziyet imajlarına reaksiyon gösterdi: “Hayvan kesilmeden evvel eziyet edilmemeli, canı yakılmamalı. Lakin burada hayvana göz nazaran göre zulüm yapılıyor. Bunun bizler tarafından kabul edilmesi mümkün değil. Türkiye genelindeki tüm hayvanseverler şu an bu vicdansızlığa reaksiyon gösteriyor. Biz de yarın sabah hata duyurusunda bulunacağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir