FBI ajanı cezaevinde ölü bulundu

Önce Sovyetler Birliği, akabinde Rusya Federasyonu için 20 yıldan uzun mühlet ajanlık yaptığı suçlamasıyla 2002 yılında müebbet mahpus cezasına çarptırılan eski FBI casusu Robert Hanssen, cezasının infaz edildiği hapishanede meyyit bulundu.

ABD tarihinin ‘en çok ziyan veren ajanlık faaliyetinde’ bulunduğu belirtilen 79 yaşındaki Hanssen, Colorado Florence’deki yüksek güvenlikli bir cezaevinde tutuluyordu. Cezaevi idaresinin açıklamasında, hücresinde hareketsiz bulunan Hanssen’e yapılan tıbbi müdahalenin yetersiz kaldığı belirtildi. Eski FBI casusunun mevt nedeni açıklanmadı.

1976 YILINDA FBI’DA ÇALIŞMAYA BAŞLADI, 1985’TE ‘SUÇÜSTÜ’ YAKALANDI

Robert Hanssen, 1976 yılında ABD’nin Federal Soruşturma Ofisi’ne (FBI) katılmıştı. FBI’ın internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran, 1985 yılından itibaren Sovyetler Birliği’ne ‘çok gizli’ nitelikte bilgileri satmaya başladı. FBI içerisinde “Ramon Garcia” mahlasını kullanan ve yıllarca yakalanamayan Robert Hanssen, Rusya’ya ‘çok gizli’ nitelikteki bilgileri bir parka yerleştirdiği çanta ile aktarıyordu. 1985’te suçüstü yakalandı.

FBI, yıllar boyunca Hanssen’in sızdırdığı bilgilerin kaynağını tespit etmek için araştırmalara devam etti. 300’den fazla müfettişin çalışmasıyla Hanssen, 2001’in Şubat ayında Virginia’daki bir parkta kapalı bilgileri teslim ederken ‘suçüstü’ yakalandı. Yakalanmadan evvel Hanssen, Virginia’da dört odalı bir konutta, eşi ve altı çocuğuyla birlikte yaşıyordu.

Hanssen’in tutulduğu ADX Florence cezaevi, ülkedeki en yüksek güvenliklere sahip tesislerden birisi olarak biliniyor. Cezaevinde, ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan El Esas militanı Zekeriya Musavi ve 15 Nisan 2013’teki Boston Maratonu saldırısını yapan Cevher Çarnayev de bulunuyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir