FTX’in 3,5 milyar dolarlık kripto varlığına el konuldu

Bahamalar Menkul Değerler Kurulu tarafından yapılan açıklamada, FTX’in Bahamalar’daki iştiraki FTX Digital Markets’in 3,5 milyar dolar pahasındaki dijital varlığının “emaneten” komite tarafından denetim edilen dijital cüzdanlara aktarıldığı belirtildi.

Söz konusu transferin 12 Kasım’da gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, dijital varlıkların Bahamalar Yüksek Mahkemesi tarafından müşterilere ve alacaklılara yahut yetkililere teslim edilmesi talimatı verilene kadar süreksiz olarak kurul tarafından tutulduğu aktarıldı.

Açıklamada, FTX Digital Markets’in denetimi altındaki varlıkların “yakın vakitte kaybolması konusunda kıymetli bir risk” olduğu vurgulandı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Kripto para borsası FTX, kasım ayı başında rakibi ve dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile ortasında çıkan meselelerin akabinde likidite düşüncesi yaşamaya başlamıştı.

FTX’in 11 Kasım’da ABD’de iflas süreci başlattığı, şirketin üst yöneticisi (CEO) Sam Bankman-Fried’in de istifa ettiği açıklanmıştı. Sam Bankman-Fried, 12 Aralık’ta ABD’nin hata duyurusunun akabinde Bahamalar’da gözaltına alınmıştı.

ABD’de federal savcılar, Bankman-Fried hakkında dolandırıcılık, finans maddelerini ihlal ve kara para aklama dahil çeşitli kabahatlerden ötürü iddianame hazırlamıştı. ABD’ye 21 Aralık’ta teslim edilen Bankman-Fried’in duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle özgür bırakılması kararlaştırılmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir