Nürnberg’de Erdoğan afişleri tartışma yarattı: ‘Buna kim izin verir?’

DUVAR– Almanya’nın Nürnberg kentinde, üzerinde Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarının bulunduğu seçim afişlerinin asılması toplumsal medyada reaksiyon topladı.

Türkçe olarak üzerinde, “Türkiye Yüzyılı için Gerçek Vakit Hakikat Adam” yazan afişte, “Zamanında Oyunu Kullan” sözü ile Almanya’da kayıtlı seçmenlere 9 Mayıs’a kadar sandık başına gitme daveti yapılıyor. “AK Parti” logosunun yer aldığı afişin altında da “Yurtdışı Seçim Uyum Merkezi Nürnberg” yazıyor.

’25 AFİŞE MÜSAADE VERİLDİ’

DW Türkçe’deki habere nazaran Nürnberg’de asılı Erdoğan afişlerinin fotoğrafları, hafta sonunda toplumsal medyada yayılmasının akabinde tartışmalara neden oldu. Yeşiller Partisi’nden Eski Milletvekili Volker Beck, toplumsal medyadan paylaştığı bildirisinde Nürnberg Belediyesi’ni etiketleyerek “Buna kim müsaade verir?” diye sordu.

Beck’in sorusuna Nürnberg Belediyesi toplumsal medya hesabından, “Seçim kampanyası nedeniyle özel kullanım çerçevesinde tarihi kentin dışında 22 Nisan’dan 5 Mayıs’a kadar 25 afişe müsaade verildi” kelamlarıyla karşılık verdi.

Özel kullanım, afiş asılması üzere kamusal alanın kullanılması için müsaade gerektiren durumlara işaret ediyor. Volker Beck’in Nürnberg Belediyesi’nin cevabının altına eklediği “Bu özel kullanım için kim başvurdu? AKP mi, diğer bir tertip mu? Hangisi?” sorusu ise yanıtsız kaldı.

‘ALAYCI VE SON DERECE CAHİLCE’

Erdoğan afişlerinin Nürnberg’e belediyenin onayı ile asılmış olmasına reaksiyon gösteren Duisburg Essen Üniversitesi Öğretim Üyesi Burak Çopur, Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König’e açık bir mektup yazarak belediyenin kararını “cahilce” olarak nitelendirdi. “50 bin sarsıntı kurbanında AKP’nin sorumluluğu ve Erdoğan’ın fecî insan hakları sicili göz önünde bulundurulduğunda Belediye’nin kararını alaycı ve son derece cahilce bulan tek kişi ben değilim” tabirlerini kullanan Çopur, Hristiyan Toplumsal Birlik (CSU) partili König’e bu karardan vazgeçme daveti yaptı.

AFİŞLER İNDİRİLDİ

Çopur daha sonraki paylaşımda ise “Güneşli bir pazar gününde Nürnberg kentinin, Erdoğan afişlerinin asılmasıyla ilgili vermiş olduğu kararı bugün sivil toplum olarak baskı kurup, afişleri belediye tarafından geri toplattık” bilgisini paylaştı. Çopur, Bavyera Parlamentosu Milletvekili Cemal Bozoğlu’nun da buna katkı sağladığını bildirdi.

Ancak afişlerin kaldırıldığı istikametindeki paylaşımlara karşın toplumsal medyada tartışmalar sürdü.

BELEDİYE: HERKESE EŞİT MUAMELE YAPIYORUZ

Augsburg Belediye Meclisi’nin Yeşiller partili üyesi Serdar Akın, toplumsal medya hesabından, “Nürnberg’den Erdoğan afişlerinin indirildiği haberleri” geldiğini belirterek, Nürnberg Belediyesi’ne mevzunun aydınlatılması davetinde bulundu. Akın’ın “Önemli: Bu ‘Almanya’daki Türk seçim kampanyası’ değildi. Bunun için bütün partilerin birebir haklara sahip olması gerekirdi. Bu bir otokrat için yapılan tanıtımdı” biçimindeki tabirine ise Nürnberg Belediyesi’nden yeni bir cevap geldi.

Nürnberg Belediyesi cevabında “Bir herkese eşit muamele yapıyoruz ve yasal olarak bunu yapmakla yükümlüyüz. Başka partilerin de afiş asmak için müracaatta bulunma hakkı var. Partilerin bu haklarını kullanıp kullanmayacakları kendi kararlarıdır. Bu durumda başka partilerin bu türlü bir başvurusu olmamıştır” sözlerini kullandı.

Yurt dışında ve gümrük kapılarında 14 Mayıs seçimleri için 27 Nisan’da başlayan oy kullanma süreci 9 Mayıs’ta sona erecek. Yaklaşık 1,5 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Almanya’daki oylar, seçim sonuçları açısından değer taşıyor. Yüksek Seçim Kurulu Almanya’da 26 merkezde oy kullanılmasını öngörmesine karşın, Almanya yalnızca 16 merkezde sandık kurulmasına müsaade verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir