Schengen vizesinde kriz… İki kişi başvuruyor, biri alıyor

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, açıklamasında “Bu engellemelerin yanında vizeye müracaat etmiş olan vatandaşlarımıza verilen ret oranları da çok yükselmiş durumda. 2022 yılında ret verilen vize müracaat oranı yüzde 15’in üzerinde iken, 2023’te bu oran yüzde 50 civarına yükseldi.” dedi.

Bağlıkaya, yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarının AB üyesi ülkelere turistik seyahat için Schengen vizesi almasına yönelik problemlerin artarak devam ettiğini söyledi.

Vize engellemesi sebebiyle seyahat özgürlüğünün kısıtlanmaya çalışıldığını tabir eden Bağlıkaya, yurt dışına cins düzenleyen seyahat acentelerinin de çok önemli iş kaybına uğradığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 79. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen Hizmet Erdem Dokümanı Takdim Töreni’nde vize ile ilgili yaptığı açıklamalarını çok değerli bulduklarını tabir eden Bağlıkaya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı son açıklama da devletimizin bu sorunun tahlili noktasında gösterdiği irade ve kararlılığı gösteriyor. Dışişleri Bakanlığımızın da önümüzdeki günlerde bir çalışma başlatarak yeni bir görüşme zinciriyle bu sorunun tahlili için olumlu adımlar atacağına inanıyorum.” dedi.

AB BİR ADIM DAHİ ATMADI

Dışişleri Bakanlığının sorunun tahlili için geçen yıldan bu yana önemli uğraş sarf ettiğini ve hususun Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi (AKPM) gündemine taşındığını hatırlatan Bağlıkaya, AKMP’de alınan tavsiye kararına karşın AB ülkeleri tarafından tahlil tarafında bir adım atılmadığını söyledi.

Vize müracaatlarındaki kontenjanların beşte bir oranına düşürüldüğüne dikkati çeken Bağlıkaya, “Daha evvel vize müracaatları için 1.000 kontenjan verilirken, bu sayı 200’e düşürülmüş durumda. Vize müracaatları konusunda maalesef sistemli bir engelleme var. Bu engellemelerin yanında vizeye müracaat etmiş olan vatandaşlarımıza verilen ret oranları da çok yükselmiş durumda. 2022 yılında ret verilen vize müracaat oranı yüzde 15’in üzerinde iken, 2023’te bu oran yüzde 50 civarına yükseldi. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ülkenin turizm emelli seyahatinin kısıtlanmasını gerçek bulmuyoruz.” halinde konuştu.

RANDEVİ MÜDDETLERİ İLERİ TARİHLERE ATILIYOR

Firuz B. Bağlıkaya, seyahat acentelerinin bilhassa yurt dışı tiplerde uzun vadeli planlamalar ve satışlar yapmak zorunda olduğunu, bu kapsamda otel ve uçak ödemeleri yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Daha evvel 1 hafta, 10 gün sonrasına alınan randevu mühletleri kotalardaki daraltma nedeniyle çok ileri tarihlere atıyor. Son devirde olağan vize randevusu alınamadığı yahut çok uzak tarihli randevu verilmesinden ötürü aracı kurumlar, vatandaşları ve acentelerimizi VIP vize uygulamasına yönlendiriyor. Olağanda vize müracaat fiyatı 80 avro olmasına karşın ‘VIP müracaat’ sistemi üzerinden vize müracaatları için 300 avrodan başlayan ve çok daha yüksek düzeylere çıkan sayılar talep ediyorlar. Vize sürecini hızlandırmak yahut randevu bulabilmek ismine talep edilen bu fahiş sayılar, vizenin reddedilmesi halinde iade de edilmiyor.

TÜRSAB olarak, Fransa, İtalya, Yunanistan, Hollanda ve İspanya konsoloslukları ile görüşerek acentelerimizin Schengen vizesi konusunda yaşadıkları ıstırapları, ilgili ülke makamları ile paylaşmış ve tahlil talebinde bulunmuştuk. Ayrıyeten, İngiltere ve ABD konsoloslukları ile de görüşerek vize alım süreçlerinin kolaylaştırılması istikametindeki taleplerimizi iletmiştik. Tüm bölüm bu sorunun acilen çözülmesini bekliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir