‘Türk ajanı’ davası: Altın Şafak vekillerine beraat

Yunanistan’da kapatılan neo-Nazi Altın Şafak partisinin üç eski milletvekili Nikos Michaloliakos, Ilias Kasidiaris ve Panagiotis Iliopoulos, ‘ırkçı şiddete teşvik’ suçlamasıyla yargılandıkları davada atılı cürümden beraat etti.

Yunanistan’ın Ekathimerini gazetesinin haberine nazaran, Mart 2018’de Yunanistan parlamentosundaki ‘Müslüman milletvekillerine yönelik aşağılayıcı sözler kullandıkları’ teziyle haklarında dava açılan ve öbür bir hatadan tutuklu bulunan üç siyasetçinin karar duruşması bugün görüldü. Mahkeme, sanıkların beraatına hükmetti.

‘TÜRKİYE’NİN AJANLARI’

Dava belgesinde paylaşılan bilgilere nazaran, Michaloliakos, Kasidiaris ve Iliopoulos, Mart 2018’deki bir meclis oturumu sırasında parlamentodaki Müslüman vekillere ‘Türkiye’nin ajanları’ diyerek hitap etmiş ve ‘Türk bilinci’ olduğunu söylemişti.

Dosyayı kıymetlendiren hakim, savcılığın suçlamaların düşürülmesi istikametinde verdiği mütalaaya uyarak Michaloliakos ve Iliopoulos’ın kelam konusu meclis komitesi oturumuna katılmadığını, kelam konusu tabirlerin kendi başına ırkçı tabir olarak değerlendirilemeyeceğini ve bu tabirlerin ırkçı şiddeti teşvik etmediğini söyledi.

‘SADECE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINA ATIF YAPTIM’

Karar duruşmasına katılan tek sanık olan Kasidiaris, savunmasında, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir temsilcisi komiteye katılmıştı. Türk casusu tabiriyle ilgili argümanların hiçbiri gerçek değil. Etik Komitesi, bana bir ceza vermişti. Ama bunun sebebi öbür vekillerle tartışmış olmamdı, muhakkak bir azınlık vekili ile değil” açıklamasında bulundu.

Kasidiaris, “Ben mutlaka etnik kökene ya da ulusal bilince atıfta bulunmadım. Yalnızca Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına atıf yaptım” dedi.

Bugünkü karar duruşmasında beraat eden üç isim, 2020 yılında ‘suç örgütü’ olarak ilan edilen ve dağıtılan neo-Nazi örgütü Altın Şafak’ın milletvekilleriydi. Üç sanık da ‘suç örgütü liderliği’ kabahatinden ceza alarak tutuklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir