Uzay aracında korkutan sızıntı: UUİ’deki kozmonotların görevi iptal edildi

Rusya’nın Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) yapılmasını planladığı uzay yürüyüşü iptal edildi. Karar, istasyona kenetlenmiş haldeki bir Soyuz uzay aracında “önemli ölçüde sızıntı” tespit edilmesi üzerine alındı.

Independent Türkçe’de yer alan habere nazaran, 14 Aralık Çarşamba gecesi yapılması planlanan uzay yürüşünde iki Rus kozmonot Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin istasyonun dışında 7 saat kalacaktı. Kelam konusu vazifenin birinci olarak kasım sonunda yapılması planlanmıştı. Fakat kozmonotların giyeceği kostümlerin soğutma sisteminde arıza tespit edilmesi dün geceye ertelenmişti.

Görevin tekrar ertelenmesine neden olan sızıntı, NASA araştırmacılarının canlı yayınına da yansıdı. Yayında uzay aracından ufak kristalleri andıran bir sıvı fışkırdığı görüldü.

NASA sözcüsü Rob Navias, kameralara yansıyan sızıntıya işaret ederek, “Bu sızıntının nedeni şu anda bilinmiyor. Rus uzmanlar dataları incelemeye ve sızıntıyı neyin tetiklemiş olabileceğini tartışmaya devam ediyor” dedi.

Uzmanlar uzay aracından sızan hususun muhtemelen motorları soğutmak için kullanılan sıvı olduğuna inanıyor. Lakin hususun ne olduğu ve nasıl sızdığı şimdi tam olarak belirlenemedi. Sızıntının uzay aracı üzerinde nasıl bir tesiri olabileceği de değerlendirilmeye devam ediyor.

Soyuz MS-22 isimli uzay aracı, iki kozmonotun yanı sıra NASA astronotu Frank Rubio’yu 21 Eylül’de istasyona getirmişti. Aracın birkaç ay içinde Dünya’ya dönmesi planlanıyordu.

Gelecek misyonların bu durumdan nasıl etkileneceği bilinmezken, uzmanlar bu sızıntının, istasyondaki astronotlar için tehlike oluşturmadığına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir