Van’da hak sahibi 75 depremzedeye konutları teslim edildi

Van’ın İran hududundaki Başkale ilçesine bağlı Özpınar, Güvendik, Kaşkol ve Gelenler mahalleleri, İran’ın Hoy kentinde geçen 23 Şubat 2020’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki zelzelede en çok hasar gören yerler oldu. En büyük yıkımın yaşandığı, mesken ve ahırların neredeyse tümünün yıkıldığı Özpınar’da 8 kişi, Gelenler Mahallesinde ise 2 kişi olmak üzere 10 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi de yaralandı. 8 kişinin hayatını kaybettiği Özpınar Mahallesinde yapılan hasar tespit çalışmasının akabinde TOKİ tarafından geçen yıl üretimine başlanan 75 konut ve 16 ahır hak sahiplerine teslim edildi. Konutlarına kavuşan vatandaşlar, büyük memnunluk yaşadı.

HAK SAHİPLERİNE ANAHTARLARINI, İLÇE KAYMAKAMI TESLİM ETTİ

Başkale Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili Mustafa Çelik ile Van Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Ali İhsan Körpeş, mahalleye giderek, konutların anahtarlarını hak sahiplerine teslim edip, güzel olması temennisinde bulundu.

Van AFAD Vilayet Müdürü Ali İhsan Körpeş, 2020 yılında Başkale’de meydana gelen zelzelede, konutları hasar gören vatandaşlar için devletin tüm kurumlarının seferber olduğunu söyledi.

DEPREME SAĞLAM KONUTLAR

Körpeş, “Ülkemiz sarsıntı bölgesinde. Bu nedenle konutlar zelzeleye sağlam olarak yapıldı. İzmir’de denize sıfır Bayraklı ilçesinde ne yapıldıysa, sonun sıfır noktasında 220 rakımdaki Başkale ilçemizde de birebiri yapıldı. Bugün 75 konutumuzu vatandaşlarımıza teslim ettik. İkinci etap ihalemiz tamamlandı. En kısa vakitte da ikinci etap konutlarımızı bitirerek, vatandaşlarımıza teslim edilecek” dedi.

Özpınar Mahalle Muhtarı Cezmi Arslan ise sarsıntıya güçlü olarak yapılan yeni konutlara kavuştukları için keyifli olduklarını tabir ederek, “Gerçekten çok memnunuz. Konutlarımızın anahtarlarını bugün teslim aldık. Hayal edemeyeceğimiz konutlar yapıldı bize. Konutlarımız hepsi villa üzere. Köylülerim ve depremzedeler ismine çok teşekkür ederim. Allah devletimize zeval vermesin” diye konuştu.

Hak sahibi Ahmet Arslan da “Devletimiz bize sahip çıktı, konut yaptı. Çok memnunuz. Konutlarımız çok hoş oldu, çok beğendik. Bunun yanında ahırlarımız da yapıldı. Hayvanlarımızı çadırlarda barındırıyorduk, hayvanlarımız da sıcak yuvaya kavuştu. Allah yetkilerden razı olsun” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçen yıl Özpınar Mahallesi ziyaretinde kendisine fiyatsız konut kelamı verilen ve kimsesi olmaya Sinem Arslan’a da (80) konutun anahtarı teslim edildi. Büyük memnunluk yaşayan Arslan, yetkililere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir