EYT kuyruğunda isyan: Seçim yatırımı başka bir şey değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Beştepe’de düzenlediği basın toplantısında, EYT konusunda yapılan çalışmayı açıkladı.

Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin kişinin daha emekli olma hakkına kavuştuğunu belirten Erdoğan, emeklilik hakkının kullanılması konusunda rastgele bir yaş hududunun uygulanmayacağını belirtti.

Erdoğan, “Yaş kaidesi olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz. Taşerondan takıma alınanlardan çabucak emekli olmayı tercih etmeyecekler için başka bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz. Emekli olduktan sonra toplumsal güvenlik takviye primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için toplumsal sigorta prim teşviki getiriyoruz. Hedefimiz emeklilik sonrası çalışan vatandaşlarımızın bunu kayıtlı olarak sürdürmelerini sağlamaktır” dedi.

Bu açıklamalardan sonra ise EYT’liler SGK temsilciliklerine akın etti. Sabahın erken saatlerinden itibaren Vilayet Müdürlüklerinin önünde uzun kuyruk oluşturan vatandaşlar, soğuk havaya aldırmadan EYT’den yararlanabilmek için sırada bekledi.

Biz de İstanbul Şişli SGK Şubesi’nde yurttaşlara mikrofon uzattık ve yaşanan süreci sorduk

Verilen karşılıklar şöyle oldu:

“ACINACAK HALDEYİZ”

Murat Büyüktaş: “Sabah 09:00’da kuyruğa girdim. Geride çok kişi var onlara da inşallah gelir sıra ancak çok güç. Biz bile öğlenden sonraya kalacağız üzere gözüküyor. Bugün BAĞ-KUR’dan silinmiş primlerim var onları yapacağız EYT’den yararlanabilmek için. Oluyorsa süreci başlatacağız, olmuyorsa koşa koşa konutumuza gideceğiz. Biz emekli olabileceğimizi düşünmüyorduk, şu an acınacak halimiz var. 21. yüzyılda, yapılıp yapılamayacağı muhakkak olmayan bir süreç için bu türlü saatlerce kuyruk bekliyoruz… Üzülüyorum halimize. Son 3 güne bırakılmamalı, şu andan itibaren insanlara birkaç ay mühlet verilmeli. Son 3 günden sonra, ‘Yaparsanız yapın, yapmasanız yüzde 54 faiz vereceksiniz’ denmesi bana nazaran saçmalık. Beşerler esasen kıt kanaat geçinip, iki ekmeği almakta zorlanırken yüzde 54 oranında bir fark vermek insanların işine gelmez.”

“SON DAKİKAYA KALDIĞI İÇİN YOĞUNLUK VAR”

Altun Düğün: “Emekli olmak için başvuracağım, parasını yatıracağım bunun için sıradayız. Ben emekli olmayı epeydir bekliyorum, primim eksikti onun için artık kalan primimi yatıracağım. Allah nasip ederse emekli olacağım. Tahminen de bugün olmayacak, yarına ertelenecek lakin bekliyoruz. Son dakikaya kaldığı için bu kadar yoğunluk var, yarın da son günü… Bu kadar insan ne vakit yapacak sürecini?”

Altun Düğün

“20 SENE BEKLEDİK BİRKAÇ SAAT DAHA BEKLERİZ”

Şenel Demiral: “Buraya borçlanmak ve erken emekli olmak için geldim. Saat sabah 10:00’dan beri bekliyorum. ’20 sene bekledik birkaç saat daha bekleyelim’ diyoruz. Şayet akşam sıra gelmezse, yatacağız. Yaşım 63 birçok kişi yaş hududu bekliyordu, kalkınca herkes müracaat etti.”

“BİLSEYDİK DAHA EVVELDEN BAŞVURURDUK”

Aysel Akçay: “Bekliyoruz, yavaş ilerliyor sıra. Akşama kadar da olsa bekleyeceğiz bugün halledip o denli gideceğiz meskene. Bugün bitmezse yarın bir daha geleceğiz… EYT süreci için geldim, 1999 öncesi olduğum için ben de yaşa takılmıştım, o sürecim için geldim. 10 yıldır emekli olmayı bekliyorum, 10 yılın sonunda bu türlü bir kuyrukla emekli olacağım aklıma gelmiyordu. Açıklama son anda olduğu için bu türlü bir yoğunluk oluştu. Bu türlü olacağını bilseydik daha evvelden başvururduk.”

Aysel Akçay

“BU SOĞUKTA BEKLİYORUZ”

Filiz Güneş: “Sabah 09:00’dan beri buradayız. Üşüyoruz, 1 hafta evvelden belirli olsaydı herkes için daha uygun olurdu. Bu soğukta bizi bekletiyorlar… ”

“İNSANLAR SIKINTI ÇEKSİN DİYE…”

Sevda Bölge: “Son iki günü bekledi, 1 hafta, 10 gün evvelce açıklanmadı biz de bu türlü uğraşıyoruz. Beşerler sıkıntı çeksin diye son güne bırakıldı herhalde… 1 günümüz var bugün ve yarın, olmazsa yapacak bir şey yok.”

“EVRAKLARIM GELMEDİĞİ İÇİN KUYRUKTAYIM”

Bülent Öztürk: “Saat 08:30’da geldim. Son güne bırakılması kadar saçma bir şey yok, seneye aktarsın ki daha çok para ödeyelim diye son güne bıraktılar. Ben kaydımı 1 ay evvel yaptım fakat evraklarım gelmediği için şu anda kuyruktayım… Vaktinde açıklanmış olsaydı bu kadar olacağını zannetmiyordum. Son iki güne bırakılmasının sonucu bu.”

Bülent Öztürk

“SEÇİM YATIRIMI”

Sabri Doğan: “09:00’da buraya geldik. Saatler içinde ilerlediğimiz uzaklık 50 metre ya var ya yok… Bugüne yetişmesi çok güç. 20 gün evvelden açıklayın beşerler rahat etsin. Maalesef ülkenin yapısı değiştiği için… Yapacakları mutlaktı, seçim yatırımı öbür bir şey değil.”

“İNSANLARIN BURADA OLMASININ SEBEBİ GELECEK OLAN ZAM”

Ali İnanç: “Sabah 08:00’dan beri buradayız. Aslında bu süreç E-Devlet üzerinden de yapılıyor lakin şu an sistem kaldırmadığı için donuk durumda. Bu aslında elimizden alınmış bir haktı ve biz tekrar geri aldık. Şu an ben emekliyim, eşim için buradayım. Çok geç alınmış bir karar, devlete biraz külfet olacak lakin hakikat alınmış bir karar. Şu an için memnunuz diyebilirim, lakin şu sıra bizi mutsuz ediyor. İnsanların burada olmasının sebebi 1 Ocak’tan itibaren gelecek olan artırımlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir