Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek işsizliği kadınlara bağlamıştı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabineye nazaran Hazine ve Maliye Bakanı olarak Mehmet Şimşek atandı. Eski Maliye Bakanı olan Şimşek, 2007 seçimlerinde AKP’den vekil seçildi. Birebir yıl Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan Şimşek, ardından 6 yıl Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Şimşek, bu süreçlerde kimi telaffuzlarıyla gündem oldu.

İŞSİZLİĞİN NEDENİNİ BAYANLARA BAĞLAMIŞTI

TÜİK bilgilerine nazaran işsizliğin 2008’in Kasım-Aralık ve 2009’un Ocak ayında 838 bin kişi artmasını Şimşek, bayanlara bağlamıştı. Şimşek, “İşsizlik oranı niçin artıyor biliyor musunuz? Zira kriz periyotlarında daha çok iş aranıyor. Bilhassa bayanlar ortasında kriz devrinde işgücüne iştirak oranı daha artıyor” demişti.

“İŞSİZLİĞİN NEDENİ KIDEM TAZMİNATI” DEMİŞTİ

Şimşek, işsizliğin sebebini 2010 yılında bu defa “kıdem tazminatı”na bağlamıştı. Şimşek, “Bu ülkede hem İşsizlik Fonu var, oraya kesinti yapılıyor. Ancak tıpkı vakitti kıdem tazminatı var. Bu esnekliği önemli formda azaltıyor. Türkiye’de istihdam artışının önündeki en büyük manilerden birisi kıdem tazminatının bu kadar yüksek ve ağır olmasıdır. Hem İşsizlik Fonu olacak, hem kıdem tazminatı olacak” demişti.

DEPREM VERGİSİ HAKKINDAKİ AÇIKLAMASI

Dönemin Maliye Bakanı olan Şimşek, 2011’de gerçekleşen Van sarsıntısının akabinde “Deprem vergileri nerede?” sorularına şu karşılığı vermişti: “Sonuçta bunlar 74 milyonun servetidir. Sarsıntı vergisi ismi altındaki vergiden çok daima hale gelmiş ÖTV vs var. Bu vergiler bizim sıhhatimize gidiyor. Diyorsunuz ki bu çerçevede 44 milyar liralık vergi topladınız, nereye gitti. Yalnızca bir yıllık vatandaşın sıhhati için yaptığımız harcama 44 milyar lira. Bu, duble yollara gidiyor, demiryollarına, havayollarına, çiftçimize, eğitime gidiyor.”

ASGARİ FİYATA DAİR SÖYLEMLERİ

Şimşek, taban fiyatın artırılmasına yönelik telaffuzlara ise “işçiye zulüm” savunması yapmıştı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Şimşek, “Siz ‘asgari fiyatı 1500 liraya çıkarttım’ derseniz, devlette minimum fiyatlı çalışan yok, personele en büyük zulmü yaparsınız” formunda konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir